Obec
Bušanovice
O obci
Obec leží v malebné krajině šumavského podhůří v severní části Prachaticka mezi Volyní a Vlachovým Březím, na úpatí kopce Vyšoháje. Nadmořská výška se pohybuje mezi 560-760 m nad mořem.
Obec Bušanovice tvoří čtyři vesnice – kromě místní části Želibořice spadají pod obec ještě vsi Beneda, Dolní Nakvasovice a Horní Nakvasovice. V současnosti má celá obec 250 obyvatel.
Historie obce
První zpráva o vsi Bušanovice pochází z roku 1314. Byla to jedna z mnoha starých svobodných královských osad. V roce 1490 se uvádí jako součást hlubockého panství, v roce 1552 byla odprodána Vilémovi z Rožmberka. V roce 1592 získali celé zdejší zboží Chřepičtí z Modlíškovic. Roku 1667 prodal Ctibor Václav Chřepický z Modlíškovic celé panství Tvrzice i se vsí Bušanovice Karlu Leopoldu Caretto-Millesimo a bylo tak připojeno k Vlachovu Březí.
V místní části Želibořice stávala v prostoru původního, dnes rozděleného hospodářského dvora, někdejší tvrz zdejších vladyků. První zmínka o Želibořicích se v písemných pramenech objevuje k roku 1329, kdy je doložen vladyka Bohuslav ze Želibořic (Bohuslaus miles de Zeliboricz). Zikmund ze Želibořic vykonával v polovině 15. století úřad purkrabího na blízkém rožmberském hradě Helfenburku. Tvrz byla po roce 1680 rozebrána při přestavbě dvora a dodnes se z ní dochoval jen pozoruhodný pozdě gotický sedlový portál s reliéfy mužské a ženské hlavy, druhotně použitý jako vstup do staré sýpky (dnes č.p. 1).
Odkazy
V Dolních Nakvasovicích se narodil zedník a stavitel selských barokních štítů Jakub Bursa. Zajímavý pořad o jeho životě a díle můžete díky České televizi vidět zde: Jihočeský zedník Jakub Bursa
Více informací o tvrzi v Želibořicích najdete zde
Tradice a společenské akce
Masopustní průvod maškar, jarní setkání seniorů a oslava Velikonoc – pletení pomlázek a barvení vajíček. Společná práce s dětmi – keramická dílna a pletení z proutí. Stavění máje. Dětský den – hrajeme si a soutěžíme děti, rodiče, prarodiče. Loučení s prázdninami. Rozsvěcení vánočního stromečku. Štědrovečerní zpívání koled u stromečku. Silvestrovský ohňostroj.