Znak a vlajka
Znak
Popis:
V modrém štítě stříbrné břevno se třemi modrými řeckými kříži. Nahoře dvě zlaté odvrácené spirály, mezi nimi dva stříbrné řecké kříže pod sebou. Dole tři vyrůstající zlaté klasy
Vlajka
Popis:
List tvoří tři vodorovné pruhy, modrý, bílý a modrý, v poměru 6:3:8. V horním pruhu dvě odvrácené, dole ukončené žluté spirály, mezi nimi dva bílé řecké kříže pod sebou. V prostředním pruhu tři modré řecké kříže a v dolním pruhu tři žluté obilné klasy vyrůstající z dolního okraje listu. Všechny figury ve střední části listu. Poměr šířky k délce listu je 2:3.
Symbolika
Samosprávnou obec Bušanovice tvoří pět částí - Beneda, Bušanovice, Dolní Nakvasovice, Horní Nakvasovice a Želibořice. Těchto pět částí obce je zařazeno do tří katastrálních území, což odpovídá i třem historickým vesnicím podle Indikačních skic Stabilního katastru z roku 1837, kterými byly Bušanovice (společně s Benedou a Želibořicemi) v rámci panství Vlachovo Březí, Dolní Nakvasovice v rámci panství Dub a Horní Nakvasovice, rovněž v rámci panství Dub.
Při nemožnosti navázání na historické pečeti dnešních částí obce Bušanovice byl znak navržen s vyjádřením historických památek na území obce:
- Venkovská usedlost, čp.27, Bušanovice: Na tuto památku, jejíž zjednodušená grafická reflexe představuje současný neoficiální symbol obce, a současně také na část obce Dolní Nakvasovice jako rodiště Jakuba Bursy, jihočeského lidového umělce, zedníka a představitele tvorby tzv. šráfuňků neboli profilovaných štuků, odkazují figury dvou spirál.
- Portál sýpky, čp.1, Želibořice: Na tuto památku na místě někdejší tvrze z 15. století odkazují figury tří obilných klasů, jejichž počet koresponduje s počtem historických vsí i počtem katastrálních území dnešní samosprávné obce. Jednoduchá figura břevna připomíná kamenný sedlový portál ze žuly, který se nachází v jihozápadní fasádě sýpky.
- Kaple P. Marie, Horní Nakvasovice: Na tuto sakrální památku odkazuje figura (řeckého) kříže, která se v návrhu znaku objevuje v počtu pěti křížků, tzn. v počtu odpovídajícímu počtu pěti částí obce, přičemž křížky zároveň odkazují i na další kaple v jednotlivých částech obce (kaple jsou zasvěceny různým světcům, a proto byl zvolen obecný symbol kaple - křížek).